Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-28

En uzuk soluklu projemde son 3 günün çiçeklerindeyiz. Projem bitince kendimi oldukça boşlukta hissedeceğim. Çiçek modeli bulmak için nette gezmek, bulduğum modelleri denemek harika bir şey. 

Size bugün değişik bir çiçek anlatacağım. Resme bakınca eminim "nesi değişik ki bunun, aşağı ukarı diğerlerine benziyor " diye düşünmüşsünüzdür. Evet bu çiçek de tipik 5-6 yapraklı katlı çiçeklerden biri. Ama bir farkı var. Bu çiçek modeli Japon dergilerinin birinden, sizinle şemasını paylaşacağım, şema üzerinden anlatacağım. Umarım anlatmayı başabilirim.

Hemen başlayayım:
Şema sayfasını bilgisayarınıza indirip büyüterek bakın, buradaki 94 numaralı şema bizim çiçeğe ait.

Her zamanki gibi 6 zincir çekerek başlıyoruz ve bir halka yapıyoruz.
1. sıra: 1 zincir çekin aynı yere bir sık iğne yapın,4 zincir çekip bir sonraki zincire bir sık iğne yapın, 4 zincir çekin bir sonrkai zincire bir sık iğne yapın, bu şekilde 6 yaprağı oluşturun. 
2. sıra: Birinci sırada 6. yaprağın 4 zincirinden sonra ilk baştaki sık iğne ile birlşetirmeyin, yine halkanın içine batın, sırayı kapatmadan, 4 zincir çekin ve bir önceki sırada yaprığınız 4 zincir boşluğunun içinden halkaya bir 2li trabzan yaparak batın. Arkasında yeni 4 er zincirlik yaprak boşlukalrı oluşturuyoruz. 4 zincir çekin ve her 4 zincirden sonra bir önceki sıranın yaprak boşluklarının arasından halkaya 2li trabzan yapın, bu şekilde yine toplam 6 yaprak oluşturuyoruz.
3. sıra: Yine sıra sonuna geldiğinizde sırayı kapatmıyoruz, devam ediyoruz, 4 zincir çekiyoruz, bu sefer ilk yaprak boşluklarının sık iğnelerinin tepelerine 2li trabzan yaparak oluşturuyoruz 3. sıra yaprak boşluklarımızı.Bu şekilde toplam 7 yaprak boşluğu oluşuyor. Son yaprak boşluğundan sonra 5 zincir çekip ilk sıra başındaki ilk yaprak boşluğunun ortasına sabitliyoruz. 
Bu çiçek farklı demiştim ya, işte birinci farkı yaprak boşluklarının oluşturulması.Sıra sonlarında kapatma yapmadan devam eden yapraklar oluşturuluyor. Diğer bir farkı ise diğer çiçeklerde bir yaprak zincirleri hazırlanır, içi doldurulur sonra diğer katmana geçilir, bunda ise önce tüm yaprak zincirleri hazırlanıyor, en son zincirleirn içleri doluyor. 
Şimdi yaprak boşluklarımızı doldurmaya geldi sıra:İpimizi en içteki yaprak boşluklarına bağlıyoruz. sırasıyla 6 yaprka boşluğunun içine, bir sık iğne 2 zincir, bir 2li trabzan, bir zincir bir 2li trabzan, bir zincir, bir 2li trabzan, 2 zincir bir sık iğne yapıyoruz.
7. boşluktan itibaren, yukarıdaki şekidle doldurmaya devam ediyoruz ama 2li trabzan sayımız burara 4 e çıkıyor.Bu şekilde 7 yaprak boşluğunu dolduruyoruz.
13. boşluk da bitti, sıra geldi son 7 boşluğa. Bunların 6 tanesini sık iğne, 2 zincir, 2li trabzan, bir zincir, 2li trabzan, bir zincir, 2li trabzan bir zincir, 2 li trabzan bir zincir, 2li trabzan , 2 zincir bir sık iğne (5 tane 2li trabzan oldu bu yapraklarda) şeklinde dolduruyoruz.
Sonda bir yaprak boşluğumuz kaldı, bunun içine aynı şekilde doldurma yapıyoruz, ama trabzan sayımzı 6 olacak. Ve çiçeğimizin yaprakları bitti. Son bir işimiz var, o da son 7 yaprağın zincir boşlukalarına (aralardaki birer zincirlere ) ve kenardaki 2 zincirin içine birer sık ipne yaparak son 7 yaprağı kontürlemek.

Ben yapmadım, yünüm kalındı çok kaba durdu, sizler ince bir iplikle çalışırsnaız mutlaka yapın.

Geriye kaldı son 2 çiçek !!

Yorumlar

  1. sercan bu çiçeklerin hepsi çok güzel ellerine emeğine sağlık..çok işime yarayacak:))mayıstada yapıcakmısın :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. goncacım çok teşekkür ederim , mayıs ayında çiçeklere devam etmeyeceğim, ama arada hoşuma giden güzzle çiçek modellerini paylaşırım sizinle...işine yaramasına sevindim :))

      Sil

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…