Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-5

5. günün çiçeği "Gül"...Nette dolaşırsanız bir çok gül açıklaması görürsünüz, kimisi çok basit kimisi biraz uğraştırıcı ama hepsi de birbirinden güzel. Ben en çok bu modeli beğendim ve sizlerle paylaşmak istedim. 

Yapılışı ile ilgili farklılıklar var bu modelde de, ben biraz hepsini karıştırarak yaptım gibi bu modeli.

Yine Bonbon Lüks, yine 3 mm tığ kullanıyoruz.

60 zincir atarak başlayın.
1. sıra:Sıra sonunda geri dönün, 6 zincir sonraya bir 2 li trabzan yapın. 3 zincir çekin, bir zincir atlayın, 2li trabzan yapın. Sıra sonuna kadar bu şekilde birer zincir atlayıp, bir sonraki zincire 2li trabzan yaparak (aralarda 3 er zincir çekmeyi unutmayın) devam edin.
2. sıra:Sıra sonunda 3 zincir çekin ve geri dönün, 3 zincir boşluğuna 1 tane 2li trabzan yapın, 3 zincir çekin, aynı boşluğa 2 tane 2 li trabzan yapın, 1 zincir çekin, sonraki 3 zincir boşluğuna 2 tane 2 li trabzan yapın, 3 zincir çekin yine aynı boşluğa 2 tane 2li trabzan yapın, bir zincir çekin sonrkai boşluğa geçin. Sıra sonuna kadar 3 zincir boşluklarına 2 tane 2li trabzan-3zincir- 2 tane 2li trabzan yaparak devam edin. Aralarda 1 er zincir çekin.


3. sıra: 3 zincir çekin, geri dönün, 3 zincir boşluğuna 7 tane 2li trabzan yapın.  Bir zincir boşluğuna sık iğne yapın. Bu şekilde tüm 3 zincir boşluklarına 7şer 2li trabzan yaparak ve aralarda bir zincir boşluklarına sık iğne yaparak sıra sonuna kadar devam edin.


3. sırayı ördükten sonra ipinizi biraz uzunca olacak şekilde koparın. İpi iğneye takın ve ördüğünüz parçayı içe doğru kıvırın, sonra da ipliğinizle sabitleyin. 


Benim ördüğüm gül kırmızı :)) Size hem üstten hem de yandan birer resmini çektim...Ben bu gülü yapmayı çoook sevdim, gerisi gelecek gibi :)Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…