Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-22

Bugün yine bir menekşemiz var. Ben çok sevdim bu menekşeleri :))


 Bu menekşeyi Crochet Geek isimli bir blogda buldum. Açıklamasının yanısıra bir de video çekip anlatmışlar nasıl yapıldığını. Ben sizler için çevireceğim anlatımı, ama mutlaka videodan da takip edin.


 Bu menekşemiz için sarı renkle 7 zincir çekip halka yapıyoruz.

 1. sıra: 2 zincir çekin, 4 tane 2li trabzan yapın, 2 zincir çekin sık iğne yapın. Bu şekilde 5 yaprak boşluğu oluşturacak şekilde tekrar edin
2. sıra: Açık mavi rengi bağlayın, 2 zincir çekin, aynı yere 2 tane  2li trabzan yapın, sonraki her bir ilmeğin tepesine 2şer 2li trabzan yapın,burada yapmanız gereken bir şey var, ilk dört 2li trabzanı tamamladıktan sonra bir tane 2li trabzan yapıyorsunuz ve en alta halkanın içine batıyorsunuz, sonra ilmeklerin tepesine 2li trabzan yapmaya devam ediyorsunuz. Her bir yaprak da 8 tane 2li trabzan, bir tane da tam ortada halkanın içine batılmış 2li trabzan olacak. İlk yapraktaki trabzanlar bitince, 3 zincir çekin, bir alttaki sık iğnenin tepesine bir sık iğne yapın. Bu şekilde tüm yaprakları tamamlayın. 5 yaprak her bir yaprakda 8 tane 2li trabzan, bir tane halka içine batılmış 2li trabzan olacak.
3. sıra:Şimdi koyu maviye geçin, bu sırada her bir ilmeğin tepesine 2şer tane yarım 2li trabzan, 3 zincir, halkanın içine bir sık iğne, 3 zincir olacak şekilde 3 yaprak örüyorsunuz. 4. ve 5. yapraklar da ise, aynı şeyleri tekrar ediyorsunuz ama yarım 2li trabzan yerine 3lü trabzan yapıyorsunuz. Bu şekilde tüm yapraklar tamamlanmış oluyor.
Bir günümüz ve bir çiçeğimiz daha bitti, geriye kaldı 8 :))

Yorumlar

Yorum Gönder

Gmail hesabı olmayan ziyaretçiler yorum bırakmak için lütfen Adı/Url seçeneğini seçiniz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…