Ana içeriğe atla

Nisan Çiçekleri-26

Bugün iki çiçeğimiz var, minik çiçekler, ama bence çok etkililer :)
İlk çiçeğimiz minik bir gelincik, saç bandına yapılmış, bence güzle bir fikir. 


Gelinciğin anlatımını burada bulabilirsiniz.
 
Koyu rengimizle 3 zincir çekiyoruz, bir halka yapıyoruz. Halkanın içine 6 tane sık iğne yapıyoruz.Sonraki sırada yaprak rengimize geçiyoruz, 3 zincir çekiyoruz, sonraki ilmeğe 4 tane 2li trabzan yapıyoruz.3 zincir çekiyoruz, sonraki ilmeğe batıyoruz, bu ilmeğe 4 tane 2li trabzan yapıyoruz. Bu şekilde toplam 6 yaprak yapıyoruz. Ve gelinciğimiz bitti!
Bu minik çiçeğimiz ise pek bir cici, modelin sahibi bu çiçeği toka olarak kullanmış, çok da iyi olmuş.Ravelry'den ulaşabilrisniz bu modele.

5 zincir çekerek başlıyoruz bu çiçeğe ve bir halka yapıyoruz.
Sonraki sırada bir zincir çekip halkanın içine 10 tane sık iğne yapıyoruz.
Sonraki sırada bir zincir çekin, bir yarım 2li trabzan, 3 tane 2li trabzan, bir yarım 2li trabzan yapın, sonraki ilmeğe bir sık iğne yapın, bu şekilde toplam 5 yaprak olacak şekilde sıra sonuna kadar örmeye devam edin.
Bu sırada dış yaprakların yerlerini oluşturacağız. Bunun için, 3 zincir çekip bir önceki sıradaki sık iğnenin arkasına batarak yaprak boşluklarını oluşturun. 5 yaprak oluncaya kadar 3 zincir çekip sık iğneye sabitleyin.

Şimdi renk değiştiriyoruz, koyu rengimize geçiyoruz.İlk olarak önceli yaprakların arasındaki sık iğneye, bir önceki sıradakine bir tane sık iğne yaparak başlıyoruz. Yaprak boşluğuna, bir yarım 2li trabzan, 5 tane 2li trabzan, bir yarım 2li trabzan yapıyoruz.Yine araya geldiğimzide bir önceki sık iğnenin dibine batarak bir sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde 5 yaprağı da tamamlıyoruz.

Veee son 4 gün , 4 çiçek !!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yapraklı patik örelim mi?

Bu hafta yarım bekleyen ve başlanan tüm diğer projelerin yanısıra bir de yapraklı patik ördüm ve açıklamasını hazırladım. Daha önce örmüş ve sizinle bu yazımda paylaşmıştım. Arkadaşım Buket yönlendirdiğim açıklamada zorlanınca benden rica etti açıklamamı, ben de hazır Buket'e anlatıyorken sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu patiği örerken Alize'nin yeni çıkardığı Alize Extra'ları da deneme şansım olacağı için hemen şişleri ve yünü aldım elime.
Alize extra çok güzel renkleri olan bir yün, daha önce kullandığım patiklik iplere göre biraz daha ince, %10 yünlü akrilik bir yün. Ben yünü beğendim ve farklı projelerde kullanmayı düşünüyorum. Patiğimde oldukça hoş oldu bence :)

Please scroll down for the pattern in English...
Patik için bir ana renk bir de Alize Extra'nın batik rengini kullandım. Size buna göre anlatacağım patiği.
Yün: Alize extra renk 95 (ana renk)          Alize extra batik renk 4896 (diğer renk) Şiş: 3,5 mm

Benim ördüğüm patik 36-37 numara ayaklara ideal.
An…

Supla ve örgü sepet denemeleri

Mayıs ortası oldu ve havalar hala dengesiz gidiyorken (iki gün önce kapı pencere açık oturyorken dünden beri yine çoraplara ve hırkalara geri döndüm zira ), yeni projelere devam ediyorum. Bu yazımda size son ördüğüm suplam ve sepetimle ilgili deneyimlerimi yazacağım.
Öncelikle supladan bahsetmek istiyorum. İnstagramda kendisini takip etmekten zevk duyduğum @dileksworld un anlatımıyla ördük bu suplayı (etiketimiz #yazlıksupla ) ...

Ben 1:1 ölçüyle şeffaf tutkalı sulandırıp suplamı önce güzelce bu karışımda yıkadım, fazla tutkalı sıkıp sonra düz bir zeminde iğneleyip gerdirdim. Model harikaydı, sonuç da harika oldu. Yalnız biraz fazla gerdirmişim  biraz büyük gibi oldu, ama mutfak masamın ortasında harika duruyor :) 
Ve sepet...Sepet konusunda yazılacak çok şey var. Sepetin modeli aslında bir çok mağazada satılan bir model, sanırım oradan esinlenilmiş ve örülmüş. Ben sepeti örmeye  Derya Baykal'ın programına konuk olan Sibel Kavaklıoğlu'nu izleyerek başladım. Ve her zamanki gib…

Fıstıklı Şal

Bu şalı Hanımelim'e bir arkadaşımız eklemiş. Çok basit çok cici bir şal.Nasıl yapılır diye düşünürken (bloglarda aramak hiç aklıma gelmedi nedense) tamamen tesadüf eseri bu örneği yapan biriyle tanıştım.
Hanımelim'deki bir çok arkadaşım bilir, son zamanlarda sıkça Kocabeyoğlu pasajındaki yüncüye gidiyorum. Genelde orda ya ben bir şeyler öğreniyorum ya da bir şeyler öğretiyorum. Güzel bir ortam oluyor.Neyse ben bu örnek aklımda ertesi gün gittim yine oraya, orda tığ işi bir örnek vardı, onu öğretiyorum alışverişe gelen bayanlara..Bir ara Fatma hanım diye bir bayanın elinde bir baktım benim bu örnek! Allah dedim ben bunu hemen öğrenirim,meğersem  çok eski, hayli yaygın bir örnekmiş, nerdeyse bilmeyen bir benmişim.Hemen ipimi ve tığımı aldım, örneği orda çıkardım.
Örmek biraz zaman aldı ama sonunda geçen gün bitirdim.Ben sonuçtan çok memnunum.Daha sonra öğrendim ki bunu bir çok arkadaş bloglarında anlatmış, onların affına sığınarak ben de kendimce resimleyip anlatıyorum ama kend…